THE ANCESTRY OF EDWARD JOHN DAVIES

 

Last revised on 26 Dec 2016

This listing covers all my ancestors I have so far been able to trace. It uses the standard ancestor table numbering system, in which the father of the person with number n has number 2n and the mother of person n has number 2n+1.

For my great-grandparents and earlier generations, I have added some transcripts of documentation such as wills and census returns. To access this information, click on the links for individual ancestors. However, more documentation is included in the accounts of families.

 

I welcome comments about these pages. My e-mail address is on my home page.

 

 

1    Edward John Davies

     b 11 Apr 1981, Leeds Maternity Hospital, Yorkshire

 

Parents

 

2    Derek Vincent Davies of Guiseley, West Yorkshire, business support analyst    

     b 8 Sep 1946, St. Mary’s Hospital, Armley, Yorkshire

     m 30 Mar 1968, Guiseley Register Office

3    Ruth Margaret Daniels, childminder    

          b 22 Oct 1947, Wharfedale General Hospital, Otley, Yorkshire

Grandparents

 

4    Hugh Charles Frederick Davies of 23 St. Oswald’s Terrace, Guiseley, clerk

     b 18 Aug 1911, 2 Gyfeillon Road, Pontypridd, Glamorgan

     d 8 Apr 1989, 23 St. Oswald’s Terrace, Guiseley

     m 18 Feb 1939, Leeds Register Office

5    Doris Dixon, sales assistant

     b 26 Oct 1919, 15 Hill End, Armley

     d 16 Nov 2009, Leeds General Infirmary

6    Geoffrey Daniels of 4 Park Gate Crescent, Guiseley, company director

     b 4 Dec 1916, 1 Blandford Grove, Leeds

     d 31 Oct 2005, 4 Park Gate Crescent, Guiseley

     m 22 Apr 1943, St. Augustine, Leeds

7    Helen Dixon, teacher    

       b 22 Oct 1918, 11 Maurice Road, Wallsend-on-Tyne, Northumberland

     d 15 Feb 1979, 4 Park Gate Crescent, Guiseley

 

Great-grandparents

 

8    Thomas Davies of 5 Gyfeillon Road, Pontypridd and 2 Greenfield, Bringsty, Herefordshire, haulier and ostler

     b 19 Oct 1873, Twynygreen, Clyro, Radnorshire

     d 26 Feb 1929, Worcester General Infirmary

     m 10 Oct 1910, St. Ethelbert’s Catholic Church, Leominster, Herefordshire

9    Rachel Harrison of 24 Ryelands Road, Leominster

     b 30 Jul 1886, 5 Nail Row, Kington, Herefordshire

     d 19 Feb 1961, 18 Bruce Street, New Wortley, Leeds

10   James Dixon of 3 Hill End, Armley, and Gilpin Place, Wortley, butcher

     b 9 Aug 1885, 17 The Mount, Lower Wortley, near Leeds

     d 23 Mar 1938, 150 Greenhill Road, Bramley, Yorkshire

     m 23 Apr 1911, Holbeck Register Office, Yorkshire

11   Nellie Atkinson of 5 Clark Street, Scarborough, Yorkshire, tailoress

     b 4 Sep 1885, 4 Ellis Buildings, New Wortley, near Leeds

     d 17 Jul 1978, Leeds General Infirmary

12   Lancelot Daniels of Leeds, shop manager

     b 4 Sep 1888, 2 Princess Terrace, Ripon, Yorkshire

     d 20 Apr 1959, 12 Otley Old Road, Leeds

     m 14 May 1914, Wesleyan Chapel, Guiseley

13   Nellie Turner

     b 28 Jan 1893, Guiseley

     d 2 Apr 1964, West Cumberland Hospital, Hensingham, Cumberland

14   John Dixon of 11 Maurice Road, Wallsend-on-Tyne, journeyman joiner

     b 22 Feb 1870, Hunting Hall, Lowick, Northumberland

     d 22 Nov 1938, 17 Kensington Terrace, Leeds

     m 26 Jul 1911, Tynemouth Register Office, Northumberland

15   Jessie Wilson       

     b 30 Dec 1880, Busty Bank, Tanfield, County Durham

     d 18 Nov 1918, 11 Maurice Road, Wallsend-on-Tyne

 

Great-great-grandparents

 

16   Hugh Lloyd Davies of Park Cottage, Lyonshall, Herefordshire, farmer

     b 25 Apr 1844, New Buildings, Llandeilo Graban, Radnorshire

     d 9 Mar 1931, Park Cottage, Lyonshall

     m 13 Feb 1873, Hermon Chapel, Bryngwyn, Radnorshire

17   Sarah Bowen

     b 29 Dec 1844, Cae Bean, Llanyre, Radnorshire

     d 11 Aug 1925, The Park, Lyonshall

18   Charles Harrison of 5 Nail Row, Kington, iron moulder

     b 18 Jul 1844, Kington

     d 26 Jul 1898, 5 Nail Row, Kington

     m 30 Oct 1870, Kington Wesleyan Chapel

19   Naomi Rawlings

     b 27 Nov 1847, Lymm, Cheshire

     d 27 Apr 1903, 16 Duke Street, Kington

20   Mark Dixon of Tong Road, Wortley, master butcher

     Will dated 5 Nov 1942

     b 28 Jun 1859, Lower Wortley

     d 14 Dec 1942, 41A Tong Road, Wortley

     m 29 Aug 1881, Wortley

21   Polly Baldwin, worsted cloth weaver

     b 18 Mar 1861, 29 New Park Street, Leeds

     d 6 Nov 1935, 41A Tong Road, Wortley

22   John Atkinson of 13 Ellis Row, Wortley, teasel setter

     b 22 Jan 1856, Crosland Street, Holbeck, Yorkshire

     d 13 Oct 1912, 9 Wortley Lane, New Wortley

     m 8 Jul 1877, Hunslet Moor, Yorkshire

23   Sarah Jane Greenwood, cloth weaver

     b 9 Mar 1859, Acomb Street, Wortley

     d 22 Feb 1929, 12 Third Avenue, Leeds

24   George Sercombe Daniels, Wesleyan minister

     Will proved at Wakefield 13 May 1892

     b 26 Jun 1843, Holsworthy, Devon

     d 1 Feb 1892, Brunswick Chapel House, Leeds

     m 30 Aug 1870, Wesleyan Methodist Meeting House, St. Austell, Cornwall

25   Epiphany Bullock Rundell

     Will proved at Wakefield 17 Oct 1922

     b 3 Dec 1844, Tywardreath, Cornwall

     d 13 Aug 1922, 16 Blandford Gardens, Leeds

26   Henry Turner of Oxford Road, Guiseley, headmaster of Orchard Street Wesleyan School, Guiseley

     Will proved in London 8 Apr 1940    

     b 14 Sep 1852, Wetherby, Yorkshire

     d 7 Feb 1940, 12 Roman Avenue, Leeds

     m 27 Aug 1885, Tower Street Chapel, Launceston, Cornwall

27   Jane Symons

     Will proved at Llandudno 3 Dec 1943

     b 11 Nov 1862, Calvanna Park, St. Stephen by Launceston, Cornwall

     d 23 Oct 1943, 342 Harrogate Road, Leeds

28   Edward Wilson Dixon of Low Ireby, Cumberland and 40 Cowper Road, West Derby, Lancashire, schoolmaster and manager in galvanizing works

     b 9 Jun 1842, Keswick, Cumberland

     d 19 Feb 1929, 17 Ella Street, Leeds

     m 24 Dec 1864, Ireby, Cumberland

29   Margaret McNeil

     bap 27 Jun 1837, St. Peter, Liverpool

     d 31 Oct 1908, 40 Cowper Road, West Derby

30   John Wilson of Raglan Place, Tanfield, cartman

     b 12 Nov 1840, Canonbie, Dumfriesshire

     d 28 Dec 1888, Burnopfield, County Durham

     m 26 Aug 1866, Carlisle Register Office, Cumberland

31   Hannah McNeil

       b Jul 1841, Liverpool

     d 24 Oct 1881, Burnopfield

 

Great-great-great-grandparents

 

32   John Davies of New Buildings, Llandeilo Graban and Lower Gogia, Llowes, Radnorshire, farmer

     bap 26 Jun 1805, Glascwm, Radnorshire

     d before 1881

     m 1 Aug 1833, Michaelchurch-on-Arrow, Radnorshire

33   Ann Lloyd

     b ca 1812, Glascwm

     d 28 Feb 1886, Little Bush, Brilley, Herefordshire

34   Rees Bowen of Cae Bean, Llanyre, agricultural labourer and farmer

     b ca 1804, Llanfaredd, Radnorshire

     d 7 Jun 1888, Springfield Cottage, Llandrindod Wells

     m 12 May 1828, Llanfihangel Helygen

35   Margaret Ingram

     b ca 1806, Llansantffraed Cwmdeuddwr or Nantmel, Radnorshire

     d 17 Feb 1878, Cwmllewelyn, Llanganten, Breconshire

36   George Harrison of Nail Row, Kington, iron moulder

     bap 20 Oct 1820, St. Peter, Worcester

     d 31 Aug 1888, Kington

     m 11 Nov 1841, Ludlow, Shropshire

37   Eliza Lilley

     bap 5 Sep 1824, Kington

     d 26 Feb 1891, 7 Nail Row, Kington

38   William Rawlings of Crooked Well, Kington, stone mason

     bap 14 May 1815, Much Cowarne, Herefordshire

     d 10 May 1894, 9 Nail Row, Kington

     m

39   Ellen Jones

     b ca 1818, Llanbrynmair, Montgomeryshire

     d 22 Jan 1884, Crooked Well, Kington

40   James Dixon of 17 Mount Grove, Lower Wortley, coal miner and broker

     bap 24 Jul 1825, Bacup, Lancashire

     d 19 Mar 1892, 17 Mount Grove, Lower Wortley

     m 5 Nov 1847, Birstall, Yorkshire

41   Sarah Pearson

     bap 20 Jul 1823, Wibsey, Yorkshire

     d 28 Oct 1867, Lower Wortley

42   Samuel Baldwin of 29 New Park Street, Leeds and 30 Wallace Lane, Wortley, woollen cloth dresser

     bap 26 Dec 1830, Kirkstall, Yorkshire

     d (living in 1871)

     m 2 Dec 1854, St. Peter, Leeds

43   Mary Jane Lawrence

     b 8 Dec 1832, Leeds

     d 20 June 1873, Wallace Street, New Wortley

44   Samuel Atkinson of 4 Ellis Buildings, New Wortley, handle setter

     b 18 Jul 1832, Gildersome, Yorkshire

     d 23 Apr 1891, 2 Blackburn Yard, Holbeck

     m 10 Feb 1855, St. Peter, Leeds

45   Elizabeth Dickinson, cloth dresser

     b ca 1835, Leeds

     d 10 May 1896, Blackburn Yard, Holbeck

46   James Greenwood of Gashouse Court, Wortley, iron moulder

     b 13 Apr 1835, New Wortley

     d 22 Mar 1896, 4 Kimberley Street, New Wortley

     m 18 Sep 1858, St. Peter, Leeds

47   Ann Sowden, woollen piecer

     b 30 Mar 1836, Stanningley

     d 15 Mar 1875, 4 Gashouse Court, New Wortley

48   Henry Daniels, Wesleyan minister

     Will proved at Bodmin 8 Jan 1870

     b ca 1802, Ecclesfield, Yorkshire

     d 8 Nov 1869, Tywardreath

     m 26 Aug 1841, Christow, Devon

49   Jane Stranger

     Will proved at Bodmin 14 Jan 1897

     b 17 May 1817, Bovey Tracey, Devon

     d 1 Dec 1896, Tywardreath

50   Charles Rundell of North Street, Tywardreath, butcher and farmer

     Will proved at Bodmin 7 Nov 1891

     bap 24 Sep 1809, Tywardreath

     d 6 Sep 1891, Tywardreath

     m 24 Nov 1834, Lanivet, Cornwall

51   Mary Bullock

     bap 7 Jan 1805, Lanivet

     d 25 Oct 1885, Fore Street, Tywardreath

52   John Turner of North Street, Wetherby, Yorkshire, gardener and seedsman

     Will proved at Wakefield 10 Sep 1897

     b ca 1800, Wetherby or Leeds

     d 4 Feb 1897, Wetherby

     m 30 Nov 1851, Wetherby

53   Sarah Turner

     b 9 Jun 1819, Haigh, Yorkshire

     d 31 Aug 1900, Wetherby

54   Samuel Symons of Lower Truscott, St. Stephen by Launceston, farm bailiff

     Will proved at Bodmin 26 Jun 1886

     bap 27 May 1827, Werrington, Devon

     d 1 Jun 1886, Truscott, St. Stephen by Launceston

     m 7 May 1860, Wesleyan Association Chapel, Tavistock, Devon

55   Jane Pearce

     bap 18 Sep 1825, Boyton, Cornwall

     d 26 Nov 1886, Lower Truscott, St. Stephen by Launceston

56   George Dixon of Main Street, Keswick, bookseller and printer

     b 28 Mar 1815, Jamaica (bap 15 Apr 1820, St. Andrew, Jamaica)

     d 15 Nov 1861, Main Street, Keswick

     m 16 Apr 1838, Crosthwaite, Cumberland

57   Mary Wilson

     bap 5 Feb 1816, Crosthwaite

     d (living in 1861 at Keswick)

58   John McNeil of Portland Street, Liverpool, engineer

     b ca 1810, Scotland

     d 1 Mar 1849, Whitehaven, Cumberland

     m 24 Sep 1833, St. Peter, Liverpool

59   Hannah Sewell

     bap 29 Nov 1812, Beaumont, Cumberland

     d 14 Feb 1849, Hornby Street, Liverpool

60   Thomas Wilson of Brick Kiln, Canonbie, husbandry labourer and drainer

     b ca 1812, Canonbie

     d 17 Nov 1891, Brick Kiln, Canonbie

     m 22 Sep 1839, Gretna, Dumfriesshire

61   Dorothy Goodfellow of Kirkbampton, Cumberland

     b ca 1813, England

     d ca 1845

62   John McNeil [58]

63   Hannah Sewell [59]

 

Great-great-great-great-grandparents


64   Thomas Davies of Box, Glascwm, yeoman

     Will proved 7 Jan 1820

     bap 5 Sep 1762, Cregrina, Radnorshire

     bur 1 Aug 1819, Cregrina

     m 10 Apr 1802, Colva, Radnorshire

65   Alice Beavan

     b ca 1777, Colva

     d 29 Aug 1853, Gogia, Llowes

66   Hugh Lloyd of Baynham Hall, Michaelchurch-on-Arrow, farmer and bonesetter

     bap 20 Jan 1771, Llanddewi Ystradenni, Radnorshire

     d 9 Mar 1856, Baynham Hall, Michaelchurch-on-Arrow

     m 1 Aug 1806, Llangynllo, Radnorshire

67   Ann Dakins

     bap 10 Aug 1783, Llanfihangel Rhydithon, Radnorshire

     d 11 Nov 1855, Baynham Hall, Michaelchurch-on-Arrow

68   Thomas Bowen of Gellunnen, Llanfaredd and Danyrallt, Nantmel, farmer

     b ca 1765

     d 12 May 1848, Danyrallt, Nantmel

     m 25 Aug 1799, Llanfaredd

69   Margaret Price

     bap 25 Nov 1778, Llanfaredd

     bur 20 Jun 1827, Nantmel

70   Richard Ingram, farmer

     b

     d

     m

71   Unknown

72   James Harrison of Block House, Worcester and Duke Street, Kington, iron and brass moulder

     b ca 1795

     d 13 Feb 1859, Infirmary, St. Nicholas, Worcester

     m 13 Sep 1818, Wednesbury, Staffordshire

73   Susanna Kettle, gloveress

     b ca 1798

     d 10 Apr 1866, Hares Lane, Worcester

74   John Lilley, alias Woodward, of Nail Row, Kington, nail maker

     bap 14 Nov 1779, St. Thomas, Dudley, Worcestershire

     d 6 Dec 1863, Nail Row, Kington

     m

75   Sarah

     b ca 1783, Dudley

     d 25 Oct 1855, Kington

76   William Rawlings of Burley Gate, Much Cowarne, mason

     b

     d

     m 26 May 1808, All Saints, Hereford

77   Eleanor Child

     b

     d

78-79  Unknown

80   James Dixon of Bacup, Wyke near Bradford and Wapping, Wortley, coal miner

     b ca 1792, Halifax, Yorkshire

     d 27 Oct 1866, Lower Wortley

     m 20 Aug 1815, St. Chad, Rochdale, Lancashire

81   Ellen Eastwood

     bap (prob) 17 Feb 1793, Bacup

     d 27 Oct 1870, Farnley Wood, Farnley, Leeds

82   Joseph Pearson of Wyke, iron works labourer

     b ca 1788, Wyke

     d 28 Jan 1870, Cleckheaton

     m 20 May 1812, Bradford, Yorkshire

83   Mary Wilkinson

     b ca 1792, Wyke

     d 15 Aug 1851, Wyke

84   Thomas Baldwin of Club Row, Kirkstall and Jubber Gate, Wortley, cloth dresser

     b 8 Jun 1811, Yeadon, Yorkshire

     d 17 Dec 1865, 36 Myrtle Street, Leeds

     m 20 Sep 1830, St. Peter, Leeds

85   Hannah Goodall

     bap 10 Nov 1811, Horsforth, Yorkshire

     d 15 Oct 1842, Club Row, Kirkstall

86   William Lawrence of Templar Street, Leeds, groom and cab driver

     b 8 Sep 1805, Wetherby

     d 20 Oct 1871, 33 Templar Street, Leeds

     m 1 Apr 1827, Aberford, Yorkshire

87   Elizabeth Capper

     bap 19 May 1805, Aberford

     d 2 Nov 1880, Leeds Union Infirmary

88   Randall Atkinson of Gildersome, of Lee County, Illinois, and of Primitive Street, Leeds, teasel setter and handle setter

     b ca 1805, Gildersome

     d 28 Mar 1894, 10 Primitive Street, Leeds

     m 25 Feb 1827, St. Peter, Leeds

89   Grace Stephenson, mangle woman

     b 14 Jun 1805, Gildersome

     d 6 Nov 1862, Kilburn Street, New Wortley

90   John Dickinson of Leylands, Leeds and Whitehall Road, Wortley, woollen cloth dresser

     b ca 1812, Leeds

     d 21 Mar 1873, Braithwaite Street, Holbeck

     m 28 Jul 1832, St. Peter, Leeds

91   Mary Ann Dalmer, grocer’s shopkeeper

     bap 2 Aug 1812, Trowbridge, Wiltshire

     d 30 Oct 1887, 4 Braithwaite Street, Holbeck

92   George Greenwood of New Road, Leeds and New Wortley, woollen weaver

     b ca 1808

     d 4 Jan 1851, Nelson Row, Wortley

     m 17 Feb 1828, Halifax

93   Mary Ann Quarmby

     bap 13 Aug 1809, Sowerby Bridge, Yorkshire

     d 18 Apr 1847, Ramsdens Row, Wortley

94   Joseph Sowden of Geldard Road, Wortley, hand loom weaver

     b 12 Oct 1798, Rodley, Yorkshire

     d 9 Jun 1862, Isles Place, Holbeck

     m 21 Aug 1826, St. Peter, Leeds

95   Sarah Wilcock

     b ca 1805, Stanningley

     d 13 Feb 1883, 4 Gashouse Court, New Wortley

96   John Daniels, tradesman

     b

     d

     m

97   Unknown

98   Richard Stranger of Shuttamoor, Christow, farmer

     Will proved at Exeter 30 Jun 1863

     bap 18 Sep 1787, Holne, Devon

     d 4 Jun 1863, Kenton, Devon

     m 11 Aug 1814, Bovey Tracey

99   Elizabeth Sercombe

     bap Jan 1791, Bovey Tracey

     d 27 Feb 1847, Christow

100  William Rundell of Tywardreath, carpenter and farmer

     bap 18 Feb 1776, Tywardreath

     d 2 May 1857, Tywardreath

     m 15 Aug 1800, Tywardreath

101  Mary Courtenay

     bap 2 Jun 1776, St. Austell, Cornwall

     d 22 Feb 1863, Tywardreath

102  Thomas Bullock of Tregullan, Lanivet, farmer

     bap 22 Aug 1769, Lanivet

     d 24 Nov 1849, Tregullan, Lanivet

     m 15 Jul 1794, Lanivet

103  Epiphany Briant

     bap 18 Jun 1776, St. Winnow, Cornwall

     d 2 May 1848, Tregullan, Lanivet

104  George Turner of North Street, Wetherby, gardener

     bap 28 Sep 1777, Bretton, Yorkshire

     d 25 May 1855, Wetherby

     m 23 Sep 1799, Felkirk, Yorkshire

105  Grace Kitchin

     bap (prob) 26 Apr 1775, Wetherby

     d 18 Dec 1845, Wetherby

106  Peter Turner of Haigh, labourer and farmer

     b ca 1794

     d 16 Oct 1846, Haigh

     m 31 Jan 1813, Darton

107  Sarah Sausby, shopkeeper

     b ca 1790, High Hoyland, Yorkshire

     d 15 Jan 1862, Haigh

108  William Symons of Yeolmbridge, Werrington, stone mason’s labourer and farm labourer

     b ca 1801, Launceston, Cornwall or Werrington

     d 23 Jan 1870, Lower Truscott, St. Stephen by Launceston

     m 2 Nov 1826, Boyton

109  Sarah Pooley

     bap 10 Apr 1803, Boyton

     d 17 Jun 1851, Yeolmbridge, Werrington

110  Henry Pearce of Willestrew, Lamerton, Devon, husbandman

     bap 18 Dec 1791, Warbstow, Cornwall

     d 31 Jul 1867, Rushford, Lamerton

     m 8 Jan 1817, Luffincott, Devon

111  Mary Veal

     bap 3 Jul 1791, St. Giles on the Heath, Devon

     d 25 Jul 1860, Willestrew, Lamerton

112  George Dixon, planter

     b ca 1783

     d (living in 1841 at Keswick)

     Not married to Sarah Wheeler

113  Sarah Wheeler

     b

     d

114  Isaac Wilson of Keswick and Wythop, Cumberland, woodman

     b ca 1788

     d 16 May 1849, Routenbeck, Cumberland

     m 4 Nov 1809, Crosthwaite

115  Mary Wilson

     bap 29 Jan 1788, Borrowdale, Cumberland

     bur 5 Feb 1816, Crosthwaite

116-117  Unknown

118  James Sewell of Carlisle and of Sandsfield, Cumberland, customs officer

     bap 25 Dec 1777, St. Cuthbert, Carlisle

     d 9 Dec 1820, near Rockcliffe, Cumberland

     m 7 Sep 1803, St. Cuthbert, Carlisle

119  Mary Sawyers

     bap 13 Dec 1784, St. Cuthbert, Carlisle

     d (living in 1851 at Liverpool)

120  John Wilson, labourer

     b ca 1766

     d 16 Dec 1845, Forgebraehead, Canonbie

     m 28 Sep 1796, Canonbie

121  Margaret Thomson

     b ca 1771, Half Morton, Dumfriesshire

     d 30 Sep 1855

122-123  Unknown

Seventh Generation

128  James Davies of Cregrina, yeoman

     b

     d

     m 17 May 1759, Cregrina

129  Elizabeth Price

     b

     d

130  John Beavan of Cwm Kesty, Colva, yeoman

     bap 1 Nov 1736, Colva

     d

     m 3 Mar 1764, Llandegley, Radnorshire

131  Elizabeth Williams

     b

     d

132  John Lloyd

     b

     d

     m

133  Unknown

134  John Dakins

     b

     d

     m

135  Ann

     b

     d

136-137  Unknown

138  John Price of Pencloddiau, Llanfaredd

     b

     d

     m

139-147  Unknown

148  Thomas Lilley of Dudley

     b

     d

     m 15 Dec 1765, St. Thomas, Dudley

149  Mary Woodward

     b

     d

150-162  Unknown

163 (prob) Ann Eastwood

     b

     d

164  James Pearson of Wyke, weaver

     b ca 1762

     bur 2 Oct 1825, Lightcliffe, Yorkshire

     m 18 Oct 1784, Birstall

165  Bridget Firth

     bap 31 Oct 1756, Wibsey

     bur 10 Oct 1819, Lightcliffe

166-167  Unknown

168  William Baldwin of Yeadon and Kirkstall, clothier and shoemaker

     bap 27 May 1764, Guiseley

     d 15 May 1842, Kirkstall

     m 4 Nov 1799, Guiseley

169  Sarah Green

     b ca 1780

     d 16 Apr 1838, Kirkstall

170  Samuel Goodall of Kirkstall, husbandman

     bap (prob) 8 Jan 1786, South Kirkby, Yorkshire

     d bef 1851

     m 12 May 1806, Guiseley

171  Mary Staincliff

     bap 9 Mar 1788, Horsforth

     d 8 Nov 1857, Club Row, Kirkstall

172  James Lawrence, labourer

     bap 25 May 1760, Wetherby

     d

     m 31 Jan 1788, Thorner, Yorkshire

173  Ellen Standbank

     bap 6 Aug 1769, Aberford

     bur 5 Dec 1829, Spofforth, Yorkshire

174  Richard Capper of Aberford, agricultural labourer and gardener

     b ca 1777

     d 25 Jan 1851, Aberford

     m 11 Feb 1802, Aberford

175  Ann Johnson

     b ca 1778

     d 15 Dec 1838, Aberford

176-177  Unknown

178  Matthew Stephenson of Gildersome, clothier

     bap 26 Mar 1769, Batley

     d 19 Mar 1845, Gildersome

     m 18 Aug 1791, Batley

179  Sarah Newsome

     b 12 Sep 1770, Gildersome

     d 9 Dec 1864, Gildersome

180-181  Unknown

182  Richard Dalmer of 23 New Park Street, Leeds, clothier, commission agent and grocer

     bap 11 Jan 1790, Holt, Wiltshire

     d 20 Jun 1872, 1 West Street, Leeds

     m 19 May 1812, Trowbridge

183  Elizabeth Hooper

     bap 18 Mar 1795, Trowbridge

     d 12 Oct 1853, 23 New Park Street, Leeds

184  James Greenwood, clothier

     b

     d

     m

185  Unknown

186  William Quarmby of Warley, engine tenter

     b ca 1788

     d 29/30 May 1838, Sowerby Bridge

     m 1 Jan 1809, Halifax

187  Mary Berry

     b ca 1789

     d 9 May 1877, Croft, Warley

188  Thomas Sowden of Rodley, clothier

     bap 5 Jul 1761, Calverley, Yorkshire

     d

     m 18 Aug 1783, Calverley

189  Christiana Parker

     bap 28 Jan 1759, Tong, Yorkshire

     bur 25 Mar 1812, Calverley

190-195  Unknown

196  Elias Stranger of Mitchelcombe, Holne, farmer

     bap 14 Dec 1748, Holne

     bur 18 Aug 1828, Holne

     m 22 Feb 1773, Staverton

197  Joan Winsor

     bap 6 Jul 1752, Staverton

     bur 22 Sep 1800, Holne

198  John Sercombe of Bovey Tracey, soap boiler

     Will proved 4 Sep 1812

     bap 15 Jan 1765, Hennock, Devon

     bur 31 Jul 1812, Bovey Tracey

     m 11 Feb 1790, Bovey Tracey

199  Elizabeth Clampitt

     bap 5 Sep 1762, Bovey Tracey

     bur 18 Feb 1836, Bovey Tracey

200  William Rundell of Tywardreath, carpenter

     b ca 1748

     bur 22 May 1824, Tywardreath

     m 22 Apr 1775, Tywardreath

201  Rachel Wilcock

     bap 27 Sep 1741, Golant

     d 7 Jan 1807, bur Tywardreath

202  William Courtenay of St. Austell, perukemaker

     bap 21 Jan 1744/45, St. Austell

     bur 1 Jan 1779, St. Austell

     m 5 Oct 1772, St. Austell

203  Elizabeth Bilkey

     b (prob) ca 1738

     bur (prob) 3 Jul 1821, Boconnoc, Cornwall

204  Thomas Bullock of Lanivet

     bap 21 Jul 1717, Lanivet

     bur 28 Feb 1800, Lanivet

     m 18 Jan 1764, Lanivet

205  Elizabeth Grose

     bap 22 Apr 1740, Luxulyan

     bur 6 Feb 1809, Lanivet

206  Francis Briant of St. Winnow

     bap 23 Dec 1732, Lanlivery

     bur 20 Dec 1788, Boconnoc

     m 7 Feb 1764, Lanivet

207  Ann Grose

     bap 5 Nov 1744, Lanivet

     bur 12 Jul 1779, Boconnoc

208  John Turner of Bretton, founder

     b ca 1742

     bur 11 Jan 1814, Bretton

     m 17 Apr 1770, Silkstone

209  Jemima Cook

     bap 25 Dec 1750, Bretton

     bur 29 Feb 1832, Silkstone

210  (prob) Johnson Kitchin of Market Place, Wetherby, joiner

     bap 18 Jan 1739/40, Spofforth

     bur 19 Aug 1821, Spofforth

     m 8 Sep 1766, Spofforth

211  (prob) Ann Robshaw

     b ca 1744

     d

212  John Turner [208]

213  Jemima Cook [209]

214-217  Unknown
218  Samuel Pooley

     bap (prob) 5 Jul 1752, North Tamerton, Cornwall

     bur 15 Jul 1808, Boyton

     m 21 Aug 1785, North Petherwin, Devon

219  Sarah Smith

     bap 10 Feb 1765, North Petherwin

     bur 26 Dec 1814, Boyton

220  John Pearce of Downinney, Warbstow

     bap 2 Mar 1767, Warbstow

     d 19 Feb 1851, Down Hays, Werrington

     m 27 Mar 1788, Warbstow

221  Susan Martin

     b ca 1763

     d 9 Jan 1838

222  John Veal, agricultural labourer

     b ca 1761

     bur 24 Jun 1829, St. Giles on the Heath

     m 11 Apr 1790, St. Giles on the Heath

223  Elizabeth Brown

     bap 8 Feb 1769, Lifton, Devon

     d 22 Feb 1853, Sitcott Knap, St. Giles on the Heath

224-229  Unknown
230  Edward Wilson of Keswick, shoemaker

     b ca 1753

     bur 23 Sep 1826, Crosthwaite

     m 17 Nov 1781, Crosthwaite

231  Mary Allason

     b ca 1758

     bur 16 Dec 1817, Crosthwaite

232-235  Unknown

236  Joseph Sewell of Carlisle, butcher

     b ca 1751

     d ca 1825

     m 27 Jun 1775, St. Cuthbert, Carlisle

237  Hannah Nixon

     bap 25 Aug 1751, St. Mary, Carlisle

     bur 14 Oct 1791, St. Cuthbert, Carlisle

238  John Sawyers of Blackwell, Carlisle

     bap 20 Jul 1752, St. Cuthbert, Carlisle

     d

     m 8 Mar 1784, St. Cuthbert, Carlisle

239  Hannah Carlile

     bap 19 Sep 1764, St. Cuthbert, Carlisle

     d

240-247  Unknown

 

Eighth Generation

 

256-257  Unknown

258  John Price of Pennar, Cregrina

     b ca 1678

     bur 5 Jun 1756, Cregrina

     m

259  Margaret

     b

     bur 23 Mar 1762, Cregrina

260  John Beavan of Colva

     b

     d

     m 29 Jun 1731, Aberedw, Radnorshire

261  Elinor Powell

     b

     d

262  (prob) Evan Williams of Llandegley, yeoman

     b ca 1715

     bur 6 Oct 1795, Llandegley

     m bond 20 Oct 1735

263  (prob) Alice Watkin

     b ca 1710

     d 14 Jun 1792

264-329  Unknown

330  Edward Firth of Wyke

     b

     bur 2 Oct 1792, Lightcliffe

     m 11 Apr 1748, Birstall

331  Elizabeth Hargreaves

     b

     bur 20 Jun 1788, Lightcliffe

332-335  Unknown
336  Benjamin Baldwin of Yeadon, clothier

     b ca 1735

     bur 28 Jul 1783, Guiseley

     m 31 Mar 1755, Guiseley

337  Mary Frankland

     bap Mar 1733, Guiseley

     bur 16 Jul 1766, Guiseley

338-339  Unknown

340  (prob) Joshua Goodall of South Kirkby, maltster

     b Bowling, Yorkshire

     d

     m 25 Oct 1774, Adwick le Street, Yorkshire

341  (prob) Sarah Brook

     b

     d

342  Michael Staincliff of Horsforth, clothier

     b ca 1755

     bur 28 Oct 1813, Horsforth

     m 3 Nov 1779, Guiseley

343  Hannah Swane

     b

     bur 25 Jun 1809, Horsforth

344  George Lawrence of Horse Fair, Wetherby, joiner

     bap 13 Nov 1734, Spofforth

     bur 3 Mar 1816, Spofforth

     m 30 Jul 1759, Bradford, Yorkshire

345  Patience Hesleden

     bap 5 Sep 1736, Bradford

     bur 5 Aug 1799, Spofforth

346  John Standbank of Sherburn-in-Elmet, Yorkshire and Wingate Hill, Tadcaster, Yorkshire, butcher and farmer

     bap 17 Mar 1735, Aberford

     bur 13 Apr 1817, Tadcaster

     m 5 Sep 1757, Sherburn-in-Elmet, Yorkshire

347  Dorothy Ingham

     bap 30 Aug 1736, Badsworth, Yorkshire

     bur 5 Nov 1770, Aberford

348-355  Unknown

356  John Stephenson of Gildersome, clothier

     bap 18 Feb 1738/39, Batley

     d

     m 7 Jan 1759, Batley

357  Mary Gilpin

     b

     d

358  James Newsome of Gildersome, clothier

     b

     d

     m 16 May 1770, Batley

359  Susanna Benn

     b

     d

360-363  Unknown
364  Richard Dalmer, weaver

     b

     d

     m 2 Jan 1789, Hilperton, Wiltshire

365  Sarah Davis

     b

     d

366  Thomas Hooper of Trowbridge, cloth dresser

     b

     d

     m 18 Feb 1792, Trowbridge

367  Ann Clifford

     b ca 1760

     bur 13 Oct 1815, Trowbridge

368-375  Unknown

376  Thomas Sowden of Priesthorpe, Yorkshire, clothier

     b 15 Oct 1731

     bur 24 Jun 1798, Calverley

     m 20 Oct 1751, Guiseley

377  Hannah Ryder

     b ca 1731

     bur 31 Jul 1802, Calverley

378  William Parker, husbandman

     b

     d

     m

379-391  Unknown

392  Richard Stranger

     b

     d

     m 2 Sep 1731, Holne

393  Joan Ford

     b

     bur 2 May 1772, Holne

394  George Winsor of Staverton, yeoman

     b

     d

     m 24 Jul 1751, Totnes, Devon

395  Mary Ford of Holne

     b

     d

396  Samuel Sercombe of Slade, Devon

     b

     bur 18 Jul 1801, Hennock

     m

397  Ann

     b

     d

398  John Clampitt of Bovey Tracey, yeoman

  bap 19 Jun 1723, Lustleigh, Devon

     bur 29 Apr 1779, Lustleigh

     m 12 Dec 1758, Lustleigh

399  Mary Tozer

     bap 1 May 1724, Lustleigh

     d

400-401  Unknown

402  Stephen Wilcock

     bap 14 Feb 1696, Broadoak, Cornwall

     bur 13 Oct 1765, Golant

     m 19 May 1725, St. Neot, Cornwall

403  Elizabeth Bound

     bap 11 Feb 1700/01, St. Neot

     bur Nov 1766, Golant

404  John Courtenay of St. Austell, barber

     bap 2 Feb 1702/03, St. Austell

     bur 23 Jan 1781, St. Austell

     m 16 Dec 1736, Lanivet

405  Rovena Rosevear

     bap 25 Aug 1713, Lanivet

     bur 29 May 1791, St. Austell

406-407  Unknown

408  Richard Bullock of Trekillick, Lanivet, yeoman

     Will proved 20 Sep 1751

     bap 7 Sep 1675, Lanivet

     bur 5 Oct 1750, Lanivet

     m 19 Jul 1701, St. Wenn, Cornwall

409  Frances Stribley

     Will dated 24 Sep 1764, proved 8 May 1767

     b

     bur 26 May 1766, St. Dennis, Cornwall

410  John Grose

     bap 5 Oct 1693, Luxulyan

     d

     m 11 Jun 1722, Luxulyan

411  Jane Udy

     Will dated 1 Jun 1773, proved 2 May 1777

     b

     d ca 1776

412  Andrew Briant of Forder

     bap 13 Jun 1708, Luxulyan

     bur 25 May 1785, Boconnoc

     m 27 Jun 1730, Lanlivery

413  Epiphany Wills

     bap 17 Apr 1705, Lostwithiel, Cornwall

     bur 26 Dec 1775, Boconnoc

414  Nicholas Grose of Lanivet

     Admon granted 12 May 1772 to his son Joseph Grose, his widow Jane having renounced

     bap 19 Jun 1703, Luxulyan

     bur 23 Feb 1772, Lanivet

     m 30 Dec 1724, Lanivet

415  Jane Kent

     bap 1 Feb 1705/06, Lanivet

     d ca 1773

416-417  Unknown

418  Steward Cook of Lane Delph, Staffordshire, and Bretton, brickmaker

     bap 9 Jul 1710, Blithfield, Staffordshire

     bur 4 May 1788, Woolley with West Bretton

     m

419-436  Unknown
437  (prob) Mary Pooley

     b

     d

438  Unknown

439  Elizabeth Smith

     b

     d

440  Henry Pearce of Downinney, Warbstow

     bap 22 Jun 1742, Warbstow

     bur 24 Apr 1827, Warbstow

     m

441  Thomasine Holman

     bap 26 Dec 1747, Warbstow

     bur 15 Sep 1806, Warbstow

442-445  Unknown

446  Thomas Brown of Lifton

     b

     d

     m 7 Feb 1763, Lifton

447  Elizabeth Rowe

     b

     d

448-473  Unknown

474  James Nixon, weaver

     b

     d

     m

475  Unknown

476  James Sawyers of Blackwell

     b

     d

     m

477  Unknown

478  Joseph Carlile of Blackhall Wood, Carlisle, yeoman

     b

     d

     m 11 Oct 1761, St. Cuthbert, Carlisle

479  Mary, widow of John Robinson

     b

     d

480-495  Unknown

 

Ninth Generation


512-523  Unknown

524  Thomas Williams of Llandegley, yeoman

     Will proved 25 May 1745

     b

     bur 6 May 1744, Llandegley

     m

525  (prob) Margaret

     b

     d (living in 1742)

526-673  Unknown

674  George Frankland of Yeadon, labourer

     b

     bur May 1742, Guiseley

     m 2 May 1723, Guiseley

675  Ann Holmes

     b

     bur Jun 1767, Guiseley

676-687  Unknown
688  Joseph Lawrence of Wetherby, joiner

     bap 27 Jan 1696/97, Spofforth

     bur 13 Jul 1744, Spofforth

     m 26 Dec 1733, Harewood, Yorkshire

689  Rachel Renton

     bap 30 Dec 1706, Harewood

     bur 19 Jun 1775, Spofforth

690  Jeremy Hesleden of Heaton, Yorkshire, carpenter

     bap 21 Dec 1702, Bradford

     d

     m 25 Jun 1721, Bradford

691  Grace Newel

     bap 8 Sep 1700, Bradford

     d

692  William Standbank of Aberford, butcher

     bap (poss) 14 Jan 1699, Edwinstowe, Nottinghamshire

     d

     m 23 Jul 1724, Aberford

693  Mary Sampson

     bap 25 Sep 1704, Aberford

     bur 27 May 1757, Aberford

694  Christopher Ingham of Shepcoat, Ledsham, Yorkshire, farmer

     Admon granted 6 Dec 1753 to his son Christopher Ingham

     b ca 1704

     bur 5 Sep 1753, Ledsham

     m 8 Jul 1729, Campsall, Yorkshire

695  Dorothy Cooke

     b ca 1698

     bur 7 June 1753, Ledsham

696-711  Unknown

712  Matthew Stephenson of Gildersome, tailor

     b

     bur 18 Feb 1769, Batley

     m 29 Mar 1725, Batley

713  Hannah Hutchinson

     b

     d

714  George Gilpin of Gildersome, clothier

     bap 28 Sep 1712, Batley

     bur 23 Mar 1800, Gildersome

     m 22 Apr 1734, Batley

715  Mary Brogden

     b

     d

716-751  Unknown

752  John Sowden of Bagley, Yorkshire, clothier

     b

     bur 10 Feb 1786, Calverley

     m 20 Dec 1730, Calverley

753  Esther Hainworth

     bap 28 Dec 1704, Calverley

     bur 2 Apr 1766, Calverley

754-796  Unknown
796  Lawrence Clampitt

     b

     bur 10 Apr 1764, Bovey Tracey

     m 30 Jun 1720, Hennock

797  Jane Berry

     bap 11 May 1686, Lustleigh

     d (living in 1752)

798  Jacob Tozer

     bap 28 Apr 1696, Lustleigh

     bur 16 Aug 1725, Lustleigh

     m 27 Jun 1723, Lustleigh

799  Elizabeth Langdon

     b

     d

800-803  Unknown

804  Nicholas Wilcock

     bap 7 Dec 1656, Broadoak

     d

     m

805  Ann

     b

     d

806  Walter Bound of St. Neot

     bap 24 Sep 1676, St. Neot

     bur 15 Jun 1725, St. Neot

     m 16 Apr 1700, Warleggan, Cornwall

807  Honor Harris

     b

     bur 4 Mar 1743/44, St. Neot

808  Thomas Courtenay

     b

     bur 13 Jun 1720, St. Austell

     m 26 May 1696, Tywardreath

809  Jane Chely

     bap 24 Jan 1665/66, Tywardreath

     bur 12 May 1732, St. Austell

810  John Rosevear of Lanivet

     Admon granted 1729 to his widow Rovena

     b

     bur 12 May 1727, Lanivet

     m 9 Mar 1692/93, Lanivet

811  Rovena Chibbot

     bap 2 May 1672, Kilkhampton, Cornwall

     bur 13 Jun 1750, Lanivet

812-815  Unknown

816  Richard Bullock of Lanivet, yeoman

     b

     bur 7 Mar 1713/14, Lanivet

     m

817  Florence Menheire

     bap 2 Mar 1636, Lanivet

     bur 14 Nov 1718, Lanivet

818  Lewis Stribley of St. Wenn

     Will dated 13 Jul 1689, administration granted 8 Nov 1689 to William Trevithick of St. Enoder, Cornwall, during the minority of Lewis’s son William Stribley

     b

     d 1689

     m 9 Nov 1671, St. Enoder

819  Mary Trevithick

     bap 21 Mar 1651/52, St. Enoder

     bur 9 Dec 1740, St. Wenn

820  Nicholas Grose of Ennis, Luxulyan

     Admon granted 1695 to his widow Mary

     bap 19 Nov 1643, Luxulyan

     bur 9 Oct 1694, Luxulyan

     m 30 Nov 1672, Luxulyan

821  Mary Bridgeman

     Will proved 29 Oct 1734

     bap 12 Jan 1652, Luxulyan

     bur 2 Nov 1733, Luxulyan

822-823  Unknown
824  Walter Briant of Lanlivery, husbandman

     Will proved 27 Apr 1741

     bap 23 Sep 1663, Luxulyan

     d ca 1741

     m 16 Jun 1694, Luxulyan

825  Constance

     b

     d

826  Francis Wills of Lostwithiel

     Admon granted 1732 to his widow Elizabeth

     bap 6 Apr 1676, Talland, Cornwall

     bur 26 Apr 1732, Lostwithiel

     m 11 Apr 1704, Lostwithiel

827  Elizabeth

     b

     d (living in 1732)

828  Richard Grose of St. Bennets, Lanivet, yeoman

     Will dated 11 Jun 1765, proved 6 Nov 1767

     bap 17 Feb 1676, Luxulyan

     bur 28 Oct 1767, Luxulyan

     m 1 Jun 1696, Luxulyan

829  Mary

     b

     d

830  Nicholas Kent of Lanivet, farmer

     b

     d aft 1723

     m 14 Oct 1704, Lanivet

831  Agnes Robins

     bap 2 Feb 1680/81, Lanivet

     bur 10 Mar 1717/18, Lanivet

832-835  Unknown

836  John Cook of Lane Delph, brickmaker

     b

     d 1742

     m

837  Ellen

     b

     d 1742

838-879  Unknown

880  Richard Pearce

     bap 9 Nov 1703, Warbstow

     d

     m 21 Feb 1736/37, Whitstone, Cornwall

881  Mary Rindel

     b

     bur 7 May 1782, Warbstow

882  John Holman of Warbstow, yeoman

     bap 2 Aug 1698, Warbstow

     bur 13 Dec 1762, Warbstow

     m 3 Jan 1743/44, Otterham, Cornwall

883  Rebecca Trethouan

     b

     d 1771

884-991  Unknown

 

Tenth Generation

 

1024-1375 Unknown
1376 Mungo Lawrence of Wetherby, farmer

     bap (poss) 21 Jan 1666, St. Mary, Carlisle

     bur 17 Mar 1716/17, Spofforth

     m 5 Jan 1692/93, Harewood

1377 Hannah Thornhill

     b

     bur 11 May 1715, Spofforth

1378 Samuel Renton of Lofthouse near Harewood, farmer

     bap 14 May 1682, Harewood

     bur 26 Jul 1750, Baildon, Yorkshire

     m 18 May 1704, Harewood

1379 Margaret Bradley

     b

     bur 2 Oct 1740, Harewood

1380 Michael Hesleden of Heaton, clothier

     b

     bur 11 Aug 1735, Bradford

     m 30 Aug 1696, Haworth, Yorkshire

1381 Mary Spencer

     b

     bur 27 Jan 1722/23, Bradford

1382 William Newel of Great Horton, Yorkshire

     b

     d

     m

1383 Unknown

1384 (prob) John Stonbanke

     b

     d

     m 28 Mar 1698, Aberford

1385 (prob) Ellinore Clugh

     b

     d

1386 Matthias Sampson of Aberford, yeoman

     bap 25 Feb 1681, Garforth, Yorkshire

     bur 9 Jun 1724, Aberford

     m 17 Aug 1703, Walton-le-Dale, Lancashire

1387 Elizabeth Sargent

     b

     d

1388-1389 Unknown

1390 William Cooke, butcher

     b

     bur 16 Jul 1698, Doncaster

     m 5 Aug 1679, Doncaster

1391 Mary Wells

     bap 13 Feb 1660/61, Doncaster

     bur 2 Jun 1729, Arksey

1392-1427 Unknown

1428 Samuel Gilpin of Gildersome, labourer

     b

     bur 4 Jul 1761, Batley

     m

1429 (prob) Sarah

     b

     bur 25 Apr 1750, Batley

1430-1505 Unknown

1506 Abraham Hainworth of Stanningley

     b

     d

     m 1699, Calverley

1507 Susan Berry

     b

     d

1508-1591 Unknown

1592 (prob) Lawrence Clampitt

     bap 25 Nov 1662, Hennock

     d

     m lic 9 Aug 1688

1593 (prob) Elizabeth Merdon

     b

     d

1594 Joseph Berry

     b

     d

     m 14 Jan 1678, Lustleigh

1595 Jane Soper

     b

     d

1596 John Tozer of Lustleigh, yeoman

     b

     d bef 1723

     m 7 May 1691, Torbryan, Devon

1597 Susanna Renell

     b

     bur 7 Apr 1724, Lustleigh

1598-1607 Unknown

1608 Thomas Wilcock

     b

     d

     m 4 Aug 1636, Broadoak

1609 Joan Hicks

     b

     d
1610-1611 Unknown
1612 Walter Bound of St. Neot

     Admon granted 1721 to his widow Elizabeth

     bap 28 Dec 1648, St. Neot

     bur 14 Oct 1719, St. Neot

     m ca 1675

1613 Elizabeth Hodge

     bap 20 Jun 1652, St. Neot

     d (living in 1721)

1614 John Harris of Polscop, St. Neot

     b

     d

     m

1615 Thomasine Lobb

     bap 18 Feb 1634/35, Warleggan

     bur 18 Oct 1715, St. Neot

1616-1617 Unknown

1618 Robert Chely

     b

     d

     m 11 Jun 1655, Golant

1619 Paskus Kittow

     b

     d

1620-1621 Unknown

1622 John Chibbot of Morwenstow, Cornwall, yeoman

     Will dated 9 Jul 1702

     bap 11 Aug 1633, Kilkhampton

     bur 30 Aug 1702, Morwenstow

     m 23 Jan 1657/58, Morwenstow

1623 Honor Jenkin

     bap 21 Jun 1635, Morwenstow

     bur 24 Jan 1711, Morwenstow

1624-1633 Unknown

1634 William Menheire of Lanivet, yeoman

     b

     bur 21 Mar 1676/77, Lanivet

     m 24 Feb 1622/23, Lanivet

1635 Thomasine Burne

     b

     bur 11 May 1688, Lanivet

1636-1637 Unknown

1638 William Trevithick of St. Enoder

     Will dated 2 Feb 1657, with codicil dated 7 Jul 1658, proved 10 Dec 1659 in the PCC

     b

     bur 11 Aug 1658, St. Enoder

     m

1639 Frances

     b

     bur 30 Dec 1700, St. Enoder

1640 George Grose of Luxulyan, yeoman

     Will dated 29 Jun 1687

     b

     bur 11 May 1692, Luxulyan

     m

1641 Agnes

     b

     bur 28 Aug 1682

1642 John Bridgeman

     bap 3 Dec 1604, Luxulyan

     d

     m 30 Jan 1640, Luxulyan

1643 Constance

     b

     d

1644-1647 Unknown

1648 John Briant

     bap 17 Nov 1627, Luxulyan

     bur 21 Feb 1697/98, Luxulyan

     m 12 Apr 1658, Luxulyan

1649 Joan

     b

     bur 16 Jun 1676, Luxulyan

1650-1651 Unknown

1652 Francis Wills of Talland, cooper

     b

     d

     m

1653 (prob) Epiphany

     b

     d

1654-1655 Unknown
1656 Nicholas Grose [820]

1657 Mary Bridgeman [821]

1658-1660 Unknown

1660 Robert Kent

     b

     bur 6 May 1692, St. Dennis

     m

1661 Grace

     Will dated 6 Sep 1723, proved 9 May 1732

     b

     bur 7 May 1724, St. Dennis

1662 John Robins of Lanivet, yeoman

     Admon granted 26 May 1707 to his son Richard Robins, his widow Agnes having renounced, and again, de bonis non, 29 Oct 1723 to Nicholas Kent of Lanivet and John Kent of

     St. Dennis

     b

     bur 12 May 1707, Lanivet

     m

1663 Agnes

     b

     bur 16 Apr 1721, Lanivet

1664-1759 Unknown

1760 Richard Pearce, yeoman

     b

     bur 26 Jun 1731, Warbstow

     m 18 Jun 1701, Warbstow

1761 Mary Drennick

     b

     bur 3 Feb 1720/21, Warbstow

1762-1763 Unknown

1764 John Holman of Warbstow, yeoman

     b

     bur 29 Apr 1711, Warbstow

     m 31 May 1697, Treneglos, Cornwall

1765 Jane Gillard

     b

     bur 21 Dec 1719, Warbstow

1766-1983 Unknown

 

Eleventh Generation

 

2048-2751 Unknown
2752 (poss) John Lawrence

     b

     d

     m

2753-2755 Unknown

2756 George Renton of Lofthouse

     b

     bur 5 Jun 1691, Harewood

     m 27 Jun 1681, St. Peter, Leeds

2757 Isabel Proctor of Moortown

     b

     bur 22 Mar 1728/29, Harewood

2758-2771 Unknown

2772 William Sampson of Parlington, Yorkshire, butcher

     bap 23 Sep 1645, Aberford

     d

     m lic 1673

2773 Dorothy, widow of        Taylor

     b ca 1640

     bur 7 Feb 1700, Aberford

2774-2781 Unknown

2782 Robert Wells

     b

     d

     m 1 May 1651, Doncaster

2783 Dorothy Wood

     b

     bur 19 Dec 1700, Doncaster

2784-3223 Unknown

3224 Elisha Bound

     b

     bur 16 Apr 1648, St. Neot

     m 14 Feb 1647/48, St. Neot

3225 Elizabeth Othram

     b

     d

3226 Edward Hodge

     b

     bur 13 Dec 1680, St. Neot

     m

3227 (prob) Agnes

     b

     bur 23 Dec 1700, St. Neot

3228-3229 Unknown

3230 Silas Lobb

     bap Apr 1601, Warleggan

     bur 20 Mar 1683/84, Warleggan

     m 25 Nov 1627, Warleggan

3231 Honor Arthur

     b

     d

3232-3243 Unknown

3244 John Chibbot of Morwenstow, yeoman

     Nuncupative will proved 1656 in the PCC

     b

     bur 15 Apr 1656, Morwenstow

     m

3245 Margaret

     b

     bur 2 Sep 1677, Morwenstow

3246 John Jenkin

     b

     d

     m 25 Jan 1634, Morwenstow

3247 Mary, widow of Richard Smith

     b

     bur 3 Jan 1663, Morwenstow

3248-3279 Unknown

3280 Nicholas Grose of Lockengate, Luxulyan, yeoman

     Will dated 28 Jun 1643

     b

     bur 24 Dec 1643, Luxulyan

     m 4 Feb 1604, Luxulyan

3281 Jane

     b

     d

3282-3283 Unknown

3284 Thomas Bridgeman

     b

     d

     m 7 Jan 1602, Luxulyan

3285 Thomasine

     b

     d

3286-3295 Unknown

3296 Walter Briant

     b

     d

     m 12 Jul 1627, Fowey, Cornwall

3297 Ibbott

     b

     d
3298-3303 Unknown

3304 William Wills of Talland, yeoman

     b

     bur 7 Nov 1681, Talland

     m

3305-3519 Unknown

3520 William Pearce of Warbstow

     b

     bur 27 Mar 1682, Warbstow

     m

3521 Jane

     b

     d

3522-3967 Unknown or duplicated

 

Twelfth Generation


4096-5543 Unknown

5544 Thomas Sampson of Parlington, yeoman

     bap 3 Aug 1606, Aberford

     bur 26 Aug 1670, Aberford

     m 24 Jul 1636, Aberford

5545 Alice Bywater of Little Preston, Kippax, Yorkshire

     b

     bur 25 Dec 1663, Aberford

5546-6459 Unknown

6460 Robert Lobb of Warleggan, yeoman

     b

     d

     m 5 Jul 1595, Warleggan

6461 Mary Harris

     b

     d

6462-7039 Unknown

7040 John Pearce of Trewinnow, Davidstow, Cornwall

     b

     bur 28 Sep 1668, Davidstow

     m

7041 Mary

     b

     d

7042-7935 Unknown or duplicated

 

Thirteenth Generation


8192-11087 Unknown

11088 Leonard Sampson of Parlington

      bap 7 May 1578, Aberford

      bur 19 Aug 1650, Aberford

      m 26 Nov 1603, Aberford

11089 Anne Simpson

      b

      bur 24 Oct 1609, Aberford

11090-14079

14080 Thomas Pearce of Davidstow

      b

      d 20 Aug 1620, Davidstow

      m 17 Jun 1583, Lesnewth, Cornwall

14081 Mary Betenson

      b

      d

14082-15871 Unknown

 

Fourteenth Generation


16384-22175 Unknown

22176 William Sampson of Parlington

      Will dated 22 Oct 1592, proved 7 Dec 1592

      b

      bur 27 Oct 1592, Aberford

      m

22177 Isabel

      Will dated 18 May 1602, proved 9 Jun 1602

      b

      bur 2 Jun 1602, Aberford

22178-31743 Unknown

 

 

 

Home